Audyt finansowy

Procedura audytu finansowego należy do jednych z najważniejszych instrumentów badających sytuację finansową przedsiębiorstwa czy spółki. Warto przyjrzeć się jego lepszym i gorszym stronom, aby dowiedzieć się czegoś więcej o tak często spotykanej procedurze kontrolnej.

Korzyści audytu finansowego

Zacznijmy od niezaprzeczalnych zalet postępowania jakim jest audyt finansowy. Po pierwsze pozwala on na przeanalizowanie finansów firmy przez niezależnego, rzetelnego i obiektywnego specjalistę. Dzięki temu kierownictwo przedsiębiorstwa zyskuje bardzo istotną porcję wiedzy.

Po drugie, takie informacje nie są pozbawione komentarza. Dzięki zaleceniom oraz opiniom osoby przeprowadzającej audyt, firma zyskuje niezaprzeczalną wartość, jaką są zaproponowane formy rozwoju firmy, umożliwiające przygotowanie strategii na najbliższe lata.

Trzecią korzyścią związaną z audytem finansowym jest możliwość zduszenia wszelkich nieprawidłowości już w samym zarodku. Pozwala to na uzdrowienie procesów i mechanizmów działających wewnątrz przedsiębiorstwa. Im szybciej usunie się tego typu odstępstwa od normy, tym łatwiej powrócić do prawidłowego funkcjonowania firmy. Pozwala to również na uniknięcie nieprzyjemności związanych z kontrolą skarbową – które to mogłyby wiązać się z karą grzywny albo nawet ograniczenia lub pozbawienia wolności.

A czy audyt ma jakieś wady?

W obliczu zaprezentowanych powyżej korzyści związanych z opisywaną procedurą, trudno twierdzić, aby drobne niedogodności związane z wizytą osoby przeprowadzającej audyt były argumentem „przeciw”. Kierownictwo firmy może być niezadowolone z faktu, że osoba z zewnątrz grzebie w papierach przedsiębiorstwa. Z pewnością nie jest przyjemna sama konieczność pokazania swoich słabych punktów. Nie zmienia to jednak faktu, że celem audytu nie jest karanie, a raczej wypracowanie możliwych dróg wyjścia z nieprawidłowej sytuacji.

Chociaż usługa audytu finansowego z pewnością wiąże się z pewnymi nieprzyjemnościami, to jednak jej korzyści są zdecydowanie większe. Raczej trudno wyobrazić sobie sytuację, w której przedsiębiorca rezygnuje ze wspomnianych niezaprzeczalnych korzyści, ponieważ obawia się tych kilku niedogodności. Doświadczenie pokazuje, że opisywany instrument zawsze wychodzi na dobre dla przedsiębiorstwa, w których prowadzony jest audyt.