Kontrola skarbowa

Polscy przedsiębiorcy są bardzo zarodni. Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw doskonale dają sobie radę mimo trudnej sytuacji na światowym rynku. Niestety dla organów biurokratycznej kontroli skarbowej często polskie firmy traktowane są jako oszuści. Dlatego też każdy prowadzący działalność gospodarczą powinien mieć świadomość, że prędzej czy później będzie miał styczność z kontrolą skarbową.

Problemem z pewnością są zawiłości tkwiące w polskich przepisach podatkowych. Przedsiębiorcy trudno jest się połapać w ogromie regulacji, zmian i niejasności, którym musi sprostać, aby spełnić swój obowiązek podatkowy. Często firmy decydują się na usługi zewnętrznej księgowości, jednak zdarza się, że nawet one nie uchronią przed koniecznością składania wyjaśnień przed organami skarbowymi.

Kontrola skarbowa to instytucja, której celem jest zbadanie czy nie narażone zostały interesy Skarbu Państwa, czyli mówiąc prostym językiem – czy odprowadzamy odpowiedni podatek. Niestety, jak często słyszymy w mediach, takie postępowania kontrolne mogą być dla przedsiębiorcy wyjątkowo nieprzyjemne. Często wiążą się z dużymi stratami, zarówno czasu, jak i pieniędzy, ogromnym stresem, a nierzadko zamknięciem firmy. Jak się przed tym uchronić?

Najprostszym sposobem ochrony przed kontrolą skarbową jest terminowość i rzetelność w prowadzeniu dokumentacji firmy. Niezastąpioną pomoc niosą w tym wypadku wszelkiego rodzaju doradcy biznesowi. Jednak nawet w takim wypadku możemy nie być w pełni chronieni przed ewentualna kontrola. Może bowiem zdarzyć się, że postępowanie wyjaśniające będzie dotyczyć zupełnie innej firmy, my zaś jesteśmy… tylko jej kontrahentem i przez to będziemy musieli składać wyjaśnienia.

Ochronić się przed kontrolą skarbową jest rzeczą bardzo trudną. Zdarza się, że nawet wyjątkowo rzetelne prowadzenie dokumentacji firmy może być niewystarczające, aby uchronić się przed koniecznością stawiania czoła urzędnikom kontrolującym. Pozostaje nam otaczać się specjalistami, którzy w sytuacji awaryjnej zaproponują nam szereg rozwiązań, mogących wyciągnąć nas z dołka. W takim wypadku powinniśmy odpowiednio wcześniej zdecydować się na usługi wykwalifikowanej firmy doradczej, działającej w zakresie prawa podatkowego. Taka pomoc może okazać się bardzo istotną wartością.